SVEČANO OTVORENJE PODRUČNE ŠKOLE LUPOGLAV

Autor: Administrator , 5. 12. 2017.

U Područnoj školi Lupoglav završena je još jedna faza obnove i adaptacije školske zgrade te je 1. prosinca 2017. upriličeno svečano otvorenje. Na svečanosti je, uz ravnatelja Juru Miškovića i učitelje i prijatelje područne i matične škole OŠ "Stjepan Radić", sudjelovao zamjenik župana Zagrebačke županije Hrvoje Frankić u pratnji županijskog pročelnika za školstvo Vjerana Štublina te načelnik Općine Brckovljani Željko Funtek. Posebni gosti na otvorenju bili su i ravnatelji osnovnih škola Kantona Središnje Bosne u kojima se provodi Nastavni plan i program na hrvatskom jeziku.

Više o samom događanju pročitajte u tekstu preuzetom sa stranica Dugoselske kronike.

Zamjenik župana Zagrebačke županije Hrvoje Frankić u pratnji županijskog pročelnika za školstvo Vjerana Štublina te načelnik Općine Brckovljani Željko Funtek obišli su 1. prosinca Osnovnu školu Stjepana Radića -  Područnu školu Lupoglav u kojoj je završena treća faza obnove objekta.

Ravnatelj škole Jure Mišković istaknuo je kako je u prvoj fazi obnove objekta, obnovljen krov škole, zatim je uređen prvi kat, a u netoj završenoj trećoj fazi, uređeno je prizemlje zgrade i povezana su dva objekta hodnikom. Obnova školskog objekta u Lupoglavu započela je 2013. godine, a do sada je u nju, iz proračuna Zagrebačke županije, uloženo 3,5 milijuna kuna, a Općina Brckovljani, koja je ovom prigodom nabavila pametne ploče, uložila je preko milijun kuna. Do potpune sanacije objekta preostalo je još samo uređenje fasade – istaknuo je Mišković.

Frankić je ovom prigodom dodao kako Zagrebačka županija 40% svoga proračuna ulaže u školstvo te kako je po izdvajanjima za školstvo među vodećima u Hrvatskoj. Posebno su značajna ulaganja u ruralne sredine gdje se podizanjem nastavnog standarda i boravka učenika u ovakvim objektima značajno pridonosi i demografskoj obnovi – zaključio je Frankić. Načelnik Funtek je istaknuo kako i Općina Brckovljani godišnje izdvaja za školstvo oko milijun kuna te kako na području ove općine broj učenika ne opada kao što je to slučaj u drugim sredinama.

Obilazak obnovljene škole u Lupoglavu

U obilasku škola u Lupoglavu sudjelovali su i ravnatelji osnovnih škola bosanskohercegovačkog kantona Središnja Bosna u kojima se nastava obavlja na hrvatskom jeziku, na čelu s ministricom obrazovanja, znanosti, kulture i športa tog kantona Katicom Čerkez. Ministrica Čerkez i ravnatelji iz Središnje Bosne boravili su u Hrvatskoj na poziv Stručnog vijeća ravnatelja osnovnih škola Zagrebačke županije, a dan ranije boravili su u posjetu Dugom Selu. Tijekom boravka u Brckovljanima sudjelovali su i na strunom skupu i razmjeni iskustava s ravnateljima s našeg područja.  Stručni skup održan je u OŠ Stjepana Radića u Božjakovini. Čerkez je zahvalila na gostoprimstvu i rekla da su problemi u obrazovanju gotovo svuda isti te da se nada da će sa svojim iskustvom koje imaju u primjeni devetogodišnjeg osnovnoškolskog obrazovanja u BiH, ravnatelji iz Središnje Bosne pomoći svojim hrvatskim kolegama.

Nenad Haleuš Mali

IZVOR: Dugoselska kronika