Kriteriji za ocjenjivanje vladanja učenika

KRITERIJI  ZA  OCJENJIVANJE VLADANJA UČENIKA

U skladu s člankom 72. stavka 1. i 5., te članka 73. stavka 1. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN broj 87, od 2. 8. 2008.), ocjenu iz vladanja utvrđuje razrednik učenika na osnovi praćenja i ocjenjivanja učenika tijekom polugodišta i nastavne godine.

Konačan prijedlog ocjene iz vladanja razrednik iznosi Razrednom vijeću koje će razmotriti prijedlog te prema utvrđenim kriterijima potvrditi i/ili predložiti razredniku ocjenu iz vladanja za svakog pojedinog učenika.

Navedeni kriteriji za ocjenjivanje vladanja učenika isključivo su orijentacijske prirode i služe za internu upotrebu škole.

Pri ocjenjivanju vladanja učenika razrednik/razrednica dužni su voditi računa o individualnim osobinama učenika/ce, posebno o njihovim karakternim i emocionalnim osobinama, te o njihovim obiteljskim prilikama.

Isto tako, prilikom razmatranja ocjene vladanja učenika, u obzir treba uzeti aktivnosti i mjere koje je u smislu korekcije neprimjerenog ponašanja učenika poduzela škola, odnosno njihovu djelotvornost na učenika u kontekstu njegove aktivne spremnosti i suradnje u promjeni ponašanja.

U slučaju konstruktivnih prijedloga za dopunu i/ili izmjenu postojećih kriterija od strane učenika, roditelja ili samog razrednika, na sjednici Učiteljskog vijeća će se raspraviti i glasati o predloženim izmjenama i dopunama.

Svakako se preporučuje upoznati s kriterijima učenike i njihove roditelje (u pravilu na početku svake nastavne godine).

Ako učenik ima dijagnosticiran ADHD, ponavljanje pogreške koje su posljedica impulzivnosti ne mogu se sankcionirati sniženom ocjenom iz vladanja.

UZORNO VLADANJE

• u potpunosti poštuje pravila kućnog reda
  • preuzima odgovornost za svoje postupke (priznaje vlastite pogreške,  trudi se samostalno ispravljati pogreške, samokritičan je)
  • primjereno se ponaša prema vršnjacima, učenicima mlađe kronološke dobi i odraslim osobama