MLADI NOVINARI

Istraživanje hrvatske povijesti

Autor: Administrator , 18. 3. 2015.

Sa kojih područja smo,  od kud su naši korijeni i tko su naši prvi vladari, istražili su naši mali povjesničari. Dočarali su to na svoj način.

Malo naroda zna za svoj početak i značenje narodnog imena. Ni mi Hrvati ne znamo što znači i kako je postalo ime Hrvat. Hrvati su na područje između rijeke Drave i Jadrana najvjerojatnije doselili u 7. st. O njihovu dolasku nema puno sačuvanih zapisa. Prema legendi, Hrvate su vodili petero braće i dvije sestre. Bavili su se ribolovom, lovom i uzgojem domaćih životinja. Između sebe su birali knezove. U 9. st. su osnovali dvije kneževine: Primorsku Hrvatsku i Posavsku Hrvatsku. Hrvati su u 9. st. prihvatili kršćanstvo.

Barbara Barać, 4. c

Od 12. stoljeća Hrvatskom vladaju strani vladari, prvo Arpadovići, a zatim Habsburgovci. Hrvatsku u 13. stoljeću napadaju Tatari, a u 15. stoljeću Turci. Tijekom stoljeća su pripadnici pojedinih hrvatskih plemićkih obitelji ojačali: knezovi Babonići, knezovi Šubići Bribirski (kasnije Zrinski) i knezovi Krčki (Frankopani). Početkom 16. st. su hrvatski plemići izabrali Ferdinanda Habsburškog za hrvatskog kralja jer im je obećao pomoći u obrani od Turaka. Hrvatski plemići nisu bili zadovoljni Habsburgovcima. Organizirali su urotu protiv kralja. Vođe urote su bili Fran Krsto Frankopan i Petar Zrinski. Njihova urota je otkrivena. Oni su uhićeni i pogubljeni 30. travnja 1671.
Grof Petar IV. Zrinski je bio hrvatski ban, vojskovođa i pjesnik.
Plemić Fran Krsto Frankopan je bio vojskovođa i pjesnik.

Josipa Balšić, 4. c i Sara Habeić, 4. c