PRIPREMA ZA ŠKOLU

Autor: Jasenka Rusan Novosel, 10. 7. 2020.

Poštovani roditelji,

drago nam je što je Vaše dijete postalo učenikom naše škole i što ćemo zajedno sudjelovati u njegovom odgoju, obrazovanju i razvijanju njegove osobnosti.

Budući da je polazak djeteta u školu poseban trenutak u njegovom životu, važno je na vrijeme pripremiti dijete za tu značajnu prekretnicu.

Na polazak u školu treba treba gledati pozitivno i takav stav je potrebno prenijeti na budućeg učenika.

S pripremama za školu možete početi već tijekom ljeta.

U nastavku ove vijesti donosimo vam nekoliko preporuka za pripremu djeteta za polazak u školu.

Pružite svom djetetu podršku tako što ćete s njim razgovarati o školi. Govorite mu o lijepim trenucima koji ga u školi očekuju. Pripremite dijete na to da neće uvijek biti lako, ali naglasak svakako stavite na lijepe i ugodne doživljaje koji ga očekuju (nova znanja i vještine, druženje s vršnjacima, stjecanje prijatelja).

Vjerujte u svoje dijete i recite mu kako znate da će se snaći i da i njega imate povjerenja.

Do polaska u školu trebali biste obratiti pažnju na nakoliko značajnih čimbenika:

• usmjeravajte dijete na pravilno držanje tijela prilikom sjedenja i hodanja

• redovito idite s djetom u šetnju, prošetajte do škole i ukažite djetetu na sigurno ponašnje u prometu

• uključite dijete u neku sportsku aktivnost igre spretnosti, snalažljivosti i brze orijentacije

• omogućite im druženja i igranje s vršnjacima

• igrajte se s njim (igre koje uključuju tjelesnu aktivnost, igre konstruiranja poput slaganja kocaka, slagalica, puzzli i slično), uključite ga i potičite ga na stvaralačke igre poput poput crtanja i bojanja, igre modeliranja i oblikovanja, slušajte glazbu, pjevajte pjesmice, glumite, koristite igre s pravilima poput igara u kojima se koriste karte, igre na ploči, potapanje brodova, igrajte „Čovječe ne ljuti se“ i sl.

• pazite na raznovrsnu prehranu

• osigurajte djetetu dovoljno sna

• navikavajte dijete na rano lijeganje

• zajedno uredite njegov radni kutak

• čitajte i pričajte mu priče

• tražite od njega da se samostalno oblači, obuva, umiva i da redovito pere zube

• vježbajte s djetetom snalaženje u prostoru (gore, dolje, lijevo, desno, iza, ispred i ispod)

• učite dijete imenovati predmete oko njega

• učite ga opsivati doživljaje

• učite ga razlikovati doba dana

• razvijajte kod djeteta pozitivne osobine i osjećaje (ljubav, prijateljstvo, suradnju, nenasilno rješavanje sukoba)

• ne plašite dijete školom, već razvijajte ljubav prema školi i učenju

• razgovarajte s djetetom što više. Odgovarajte na njegova pitanja i podržavajte njegovu znatiželju za novim spoznajama. Provodite s njim što više vremena.

Poštovani roditelji, želimo s vama ostvariti dobru suradnju.  Odgoj i obrazovanje djeteta naš je zajednički zadatak. Ukoliko imate nekih pitanja, dilema ili nejasnoća, slobodno nam se obratite. Dobrom suradnjom škole i roditelja, rezultati ne izostaju.

Zahvaljujemo na pažnji.

Učitelji i stručni suradnici škole.